Senoji centrinė Vilniaus elektrinė

Senoji Vilniaus elektrinė

Šalia Mindaugo tilto esanti Vilniaus elektrinė – reikšmingas statinys senajam Vilniui. Ji buvo atidaryta 1903 m.ir kainavo 680 000 rublių. Elektrinė buvo dviejų dalių, kurios turėjo skirtingą architektūrą. Pastato dalys buvo vieno ir trijų aukštų. Vieno aukšto pastate veikė mašinų salė ir katilinė. Trijų aukštų pastato pirmame aukšte įrengta elektrinės raštinė, antrame – elektrinės viršininko, vyr. mechaniko ir vyr. energetiko butai, trečiame – akumuliatorių baterija pusrūsyje – penki butai žemesnio rango personalui. Pastačius Elektrėnų elektrinę, Vilniaus elektrinė prarado svarbą elektros energijos tiekimo sistemoje ir 1998 m.galutinai nutraukė veiklą. Tai pirmoji viešoji elektinė tiekusi elektros energiją gyventojams, gatvių apšvietimui bei pamonei.

Elektrinės simboliu laikoma skulptura, dar dabar išlikusi ir tuo išskirianti buvusios elektrinės pastatą iš kitų. Skulptoriaus A.Balzukevičiaus skulptūra „Elektra“ vaizduoja moterį su laurų vainiku ant galvos, dešinėje rankoje laikančia žibintą su elektros lempute, o iškelta kairiąją ranka skelbiančia naujos – šviesos eros pradžią.

Centrinė elektrinė tapo vietinės reikšmės technikos istorijos paminklu – šiuo metu joje įsikūręs energetikos muziejus. Be to, apleistuose elektrinės patalpose karts nuo karto rengiami masiniai renginiai jaunimui, tokie kaip: “1 Gram of Eros“ ar “Kunigunda Lunaria 2007“.

~ sukūrė laimdoota 2007 lapkričio 13.

3 atsakymai to “Senoji centrinė Vilniaus elektrinė”

 1. Saunus blogas su daug naudingos informacijos:) o sita skulptura visad atkrepia demesi net is toli- kaip vienas is Vln simboliu:)

 2. buvau viename iš renginių, pastatėlis visai šaunus, aiškiai jaučiama industrinė aplinka, ypač kai ir apšvietimas toks specifinis. aplink begalės vamzdžių, yra ale rusys, į kurį veda gal kokių 60-70 laipsnių laipteliai.. 🙂 šiuo atžvilgiu tikras rojus mėgstantiems nepastebimai dirstelti merginai po sijonu((:

  http://www.fotogriausmas.lt/main.php?g2_itemId=51629
  http://www.fotogriausmas.lt/main.php?g2_itemId=51625
  http://www.fotogriausmas.lt/main.php?g2_itemId=51535
  http://www.fotogriausmas.lt/main.php?g2_itemId=51687

 3. Sveiki. Šiek tiek pastabų apie Jūsų straipsnelį.

  1. Dėl “dviejų elektrinės dalių, kurios turėjo skirtingą architektūrą“.
  Administracinis pastatas, mašinų salė ir katilinė, tai jau trys dalys, kurios pagal senąjį projetą buvo eklektikos principų ir tikrai nebuvo skirtingos. Juo labiau, labai kruopščiai derintos viena su kita, kaip vieno komplekso dalys.
  Po 1944 m. mašinų salės, priestato ir katilinės susprogdinimo, eklektiška buvo atsatyta tik mašinų salė, kurią ir matome dabar.
  2. Dėl minimų Elektrėnų.
  Vilniaus centrinė elektrinė savo svarbą prarado ne pastačius Elektrėnus, o pastačius trečiąją Vilniaus šiluminę eletrinę Gariūnuose (TEC-3).
  3. Dėl skulptūros “Elektra“.
  Tai nėra, kaip Jūs minite, A. Balzukevičiaus skultūra. A. Balzukevičiaus skulptūra buvo nugriauta 1957 m., o dabar stovinti yra skulptoriaus Petro Mazūro atkurta “Elektra“, pastatyta 1994 m.
  4. Minite, kad “apleistuose elektrinės patalpose karts nuo karto rengiami masiniai renginiai jaunimui“.
  Kaip gali elektrinės patalpos būti apleistos, jei jose įsikūręs energetikos muziejus? Nemanote, kad prieštaraujate pats sau? 🙂 Be to, dabar tose patalpose atliekami didžiuliai renovaciniai darbai ir, kiek žinau, ruošiamasi naujų ekspozijų atidarymui.
  5. Manau, rašant tokio pobūdžio straipsnelius vertėtų kiek geriau susipažinti su objektais, kuriuos aprašote, juo labiau, kai visa informacija yra internete.

  Bet kokiu atveju, linkiu sėkmės

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: